top of page

Biskup Robert Barron v Praze: Filosofie, víra a výzvy moderní společnosti

  • Magdalena Machulová
  • 28. 1.
  • Minut čtení: 2

Biskup Robert Barron, jedna z nejvýraznějších postav současné katolické teologie, navštívil 29. října 2024 Prahu. V Modré posluchárně Univerzity Karlovy přednesl přednášku Ipsum Esse and Catholic Social Teaching, která se zaměřila na metafyzické kořeny sociální nauky církve a jejich význam v současném světě. Jeho vystoupení přitáhlo pozornost nejen teologů, ale také širší veřejnosti a studentů.


Filosofické základy a sociální nauka církve

Biskup Barron ve své přednášce zdůraznil, že sociální nauka církve nevychází pouze z historických reakcí na společenské problémy, jako byl rozvoj dělnického hnutí v 19. století, ale má hlubší kořeny v klasické teologii a filosofii. Vyzdvihl zejména myšlenky Tomáše Akvinského, který chápe Boha jako ipsum esse – bytí samo, jež dává smysl a existenci veškerému stvoření.

 

Barron ilustroval, jak tato metafyzika formuje církevní pohled na klíčová témata, například:


  • Společné dobro (bonum commune) – není to jen ochrana práv, ale také směřování ke sdílenému štěstí a morálnímu růstu.

  • Vláda a spravedlnost – inspirace smíšeným politickým systémem, který kombinuje prvky monarchie, aristokracie a demokracie.

  • Ekologie – Barron připomněl, že stvoření je „divadlem Boží slávy“ a že jeho ochrana je součástí křesťanského poslání.

  • Společenské určení majetku – soukromé vlastnictví je respektováno, ale má sloužit k pomoci potřebným.

 

Biskup rovněž varoval před moderním technokratickým přístupem, který vidí přírodu i člověka jako objekty ovládání, a poukázal na jeho důsledky, jako jsou potraty, eutanazie a radikální redefinice lidské identity.

 

Po přednášce následovala diskuse, při níž padaly otázky na rozličná témata včetně amerických voleb a strategie úspěchu na sociálních sítích. Barron, který je zakladatelem úspěšného evangelizačního projektu Word on Fire a populárním tvůrcem na YouTube, se podělil o své zkušenosti s digitální komunikací. „Klíčem je jasnost, intelektuální hloubka a estetická přitažlivost,“ uvedl.

 

Biskup také vyjádřil své nadšení z Prahy, kterou označil za jedno z nejkrásnějších měst světa. Překvapilo jej však, že v zemi s tak bohatou křesťanskou architekturou a historií není více lidí zapálených pro víru. Hovořil o svých zkušenostech z USA nebo jiných měst Evropy a svěřil se, že si po letech cestování a setkávání s lidmi různých kultur zformuloval jistou teorii: „Jakmile společnost odvrátí svůj zrak od Boha, přestává produkovat krásné věci. Víra a krása spolu úzce souvisejí – ztráta jednoho vede k oslabení druhého.“

 

Biskup Robert Barron (*1959) je americký katolický teolog, autor a zakladatel organizace Word on Fire Catholic Ministries. Jeho působení v oblasti digitální evangelizace, populární dokumentární seriály a knihy oslovují miliony lidí po celém světě. Od roku 2022 působí jako biskup diecéze Winona-Rochester v Minnesotě.

 

Barron klade důraz na intelektuální hloubku a estetiku víry, čímž oslovuje široké spektrum lidí, včetně mladé generace hledající smysl v moderním světě. Jeho návštěva v Praze byla součástí širší cesty po Evropě, během níž se zúčastnil i Synody o synodalitě v Římě.

Nejnovější

© 2025 Rozeta Revue. Všechna práva vyhrazena.

bottom of page